Pendiş

"Uzman ve deneyimli kadromuz ile 09.00 - 23.00 arası hizmet vermekteyiz."

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?

Dişleri beyazlatmak için 4 farklı yöntem bulunmaktadır.

1)Evtipi diş beyazlatma

2)Ofis Tipi (klinik ortamında ) diş beyazlatma

3)Tek diş beyazlatma (dişin içini beyazlatma)

4)Kombine diş beyazlatma (Hem ev, hem ofis beyazlatma)

En etkili diş beyazlatma yöntemi hangisidir?

En etkili diş beyazlatma yöntemi kombine beyazlatmadır.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır?

Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plaklarıhazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli ( %10–15 ‘lik karbamid peroksid) uygulanır.

Ev tipi diş beyazlatma ne kadar sürer?

Plak gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ortalama10-15 gün süren bir tedavidir.

Plak içine ne kadar jel koymam gerekir?

Ev tipi diş beyazlatmalarında dikkat edilmesi gereken husus jelifazla uygulamamaktır aksi takdirde plak içinden taşan jel diş etlerini tahrişeder.Böyle bir durumda diş etleri hemen yıkanmalı ve e vitamini içeren bir kremtahriş olan yüzeye uygulanmalıdır.

Ofis tipi diş beyazlatma nedir?

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Zaman kısıtlamasıolan hastalar için uygun bir yöntemdir. Çok daha kısa sürede etkin birbeyazlama sağlar. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatmajeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama1 saat sürer. Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak da bilinir.

Kombine tipi beyazlatma nedir?

Hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatmayöntemidir. Ofis veya klinikte uygulandıktan sonra 2-3 gün ev tipi beyazlatmaile işlem desteklenir.

Tek diş beyazlatma (içten beyazlatma) nedir?

Kanal tedavisi sonrası renkleşen dişlere uygulanır. Diştekidolgu sökülür. Açılan kaviteye beyazlatma jeli uygulanır. Sonra diş, geçici dolguile sıkıca kapatılır.İstenilen renge ulaşıncaya kadar seanslar tekrarlanır.

İçten  beyazlatmanın dişe bir zararı var mıdır?

Kanal dolgusunun çok iyi izole edilmesi gerekir. İyi izoleedilmişse bir zararı yoktur.

Diş beyazlatmanın zararı veya yan etkileri var mıdır?

Cansız dişler (kanal tedavili) dışında beyazlatma yöntemleridişler de az da olsa hassasiyete sebep olabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya,çok sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal vebeklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisindegeçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka hekimebaşvurulmalıdır.

Dişin renklenme sebepleri nelerdir?

Hayatboyu devam eden fizyolojik renklenme,
Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme,
Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı,
Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renkdeğişikliği,
Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağızgargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi,
Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişiniçindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme.

Dişler nasıl beyazlar?

Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısındaoluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri (karbemidperoksit) ile giderilmesi işlemidir.

Dişlerin beyazlaması ne kadar sürer?

Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklikgöstermektedir. Ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadadır. Dişlerde sarılaşmagrileşmeden ne kadar çok ise beyazlatma o kadar etkili olabilmektedir.Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur vesonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir.

Beyazlatma plağını temizlemem gerekir mi?

Evet gerekir. Plaklar kullanıldıktan sonra sıvı sabun ile yıkanırve iyice durulanır.Kuruduğuna emin olduktan sonra size verdiğimiz kutudamuhafaza etmelisiniz.

Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?

Beyazlatma sonrasında renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu sürehastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola ) ve sigara kullanımına göredeğişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda bir 1 ya da 2 seans iledesteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.

Dişlerimi beyazlatırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Beyazlatma süresince çay, kahve, şarap, kola gibi renklisıvılar, tütün mamullerinden kesinlikle uzak durulması gerekir.Kullanılmasıdurumunda işlem ters reaksiyon gösterir ve dişler renklenir.

Beyazlatma dişlerime zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere hiçbir zararıyoktur. Aksi takdirde bu uygulamayı hem kendimize hem sevdiklerimize yapmazdık.

Lazerle diş beyazlatma nedir?

Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulananbeyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak içinkullanılmaktadır.