implant

Implant

Hangi durumlarda implant yapılabilir?

Dişlerinizin sadece çiğnememizi değil konuşmamızı, görünüşümüzü hatta kişisel karizmamızı da etkileyen bir organımız olduğu unutulmamalıdır.

Tek diş eksikliği,birden fazla diş eksikliği ve tam dişsizlik durumlarında implant uygulanabilir.

İmplant uygulamasının avantajları nelerdir?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Sağlam dişlerimizin protez yapmak amacıyla kesilmemesi elbette çok önemli bir avantajdır.Ayrıca implantlar diğer protez seçeneklerine oranla çok daha uzun ömürlüdür.

Özellikle dişeksikliklerine bağlı olarak sabit protez kullanma şansını yitirmiş hastaların ya da kemik erimesine bağlı olarak total protezlerinin ağızlarında sabit durmamasından şikayetçi olan hastalarımızda ilk akla gelecek alternatif implant tedavisi olacaktır.

Zira yaşam standartlarının gelişmesine bağlı olarak uzayan insan ömrü, pek çoğumuzu ileri yaşlarda da belirli bir yaşam konforunu talep eder duruma getirmiştir. Yine genç yaşlardan itibaren hareketli (takıp çıkartılabilen)protezler kullanmak yine hiç birimizin arzu edeceği bir şey değildir. İşte tamda bu noktada implantlar bize büyük bir tedavi alternatifi sunar.

Tedavi hedeflerimiz nelerdir?

• İmplantlar ve bunlardan destek alan implant üstü protezler ile her türlü dişsizliğin ve eksikfonksiyonların giderilmesidir.
• Tek diş eksikliğininkomşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesi
• Birden fazla dişeksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine, implantlar yardımı ile sabitköprüler yapılarak giderilmesi.
İmplant her yaşta uygulanabilir mi?
• Evet. Yalnızca,gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17,erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.
• Erişkinler için üstyaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

İmplantların kullanım ömürleri ne kadardır?

İlk hastalar, otuz yıldan fazla bir süredir implantlarını başarı ile kullanmaktadırlar. Bu süre,genel sağlık durumu, implantın günlük bakım ve temizliği gibi birkaç değişkene bağlıdır. Yine de başka her türlü tıbbi müdahalede olduğu gibi, prensip olarak,hayat boyu garanti vermek implant başarısı %90-100 arasında değişebilir.

İmplantın yapılmasının mümkün olamadığı durumlar;

Bazı bedensel rahatsızlıklarveya engeller nedeniyle implant yapılması sakıncalı olabilir. Bunlar:

1. İleri derecede kemikerimesi
2. Önemli kalprahatsızlıkları
3. Kan pıhtılaşmasorunları
4. Romatizmalhastalıklar
5. Aşırı düşkün olmak vebenzeri durumlar
6. Diabet (şekerhastalığı) olan hastalarda; kontrol altında olmayan ve diabetin düzenliseyretmediği durumlarda
7. Çenedeki kemikyapısının uygun olmaması, yetersiz veya anatomik olarak riskli olması
8. Hastanın cerrahiişlemlere yatkın olmaması (aşırı korku, endişe)
9. Hastanın maddi durumununiyi olmaması (Pahalı bir işlem olması)
10. Hastanın implantsonrası oral hijyenini (ağız temizliğini) tam olarak sağlayamayacağı durumlar.

Eğer tedavibaşarısız olursa?

İmplant çok basit birgirişim ile çıkartılabilir ve yeri kendiliğinden iyileşir.

İmplantlar vücut tarafından reddedilir mi?

İmplantlar çoğunlukla titanyum denilen biyolojik uyumlu maddelerden yapılmaktadır. Titanyum canlı bir madde olmadığı için, kalp ve böbrek transplantasyonlarında olduğu gibi birantijen - antibody reaksiyonu oluşturmaz.. Bu nedenle bir "dokureddinden" söz edilemez.

Kanser riski var mıdır?

Tıp ve diş hekimliği dünyasında diş implantlarının kansere neden olduğunu gösteren tek bir örnek bile yoktur.

Bir garanti verilebilir mi?

Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir.Ancak her tür tıbbi müdahalede olduğu gibi implantlar için de garanti vermek mümkün değildir. Ancak kliniğimizde tedavi başarısını artırmak için gerekli koşullar son derece özenle bir araya getirilir.

Tedavi başarımızı belirleyen temel kriterlerimiz nelerdir ?

Öncelikle vaka seçimi yani doğru endikasyonun koyulması tedavi başarısı için ilk şarttır.Deneyimli bir cerrah ile de başarı oranı artar.

• Doğru protetik planlama
• Klinik şartlarınuygunluğu (gerekli cerrahi malzeme ve sterilizasyon koşullarının hazırolması)
• Yeterli cerrahi becerinin gösterilmesi
• Yıllara ve çok sayıda vakaya bağlı olarak, klinik güvenilirliği kanıtlanmış implant markalarının tercih edilmesi .
• Ve üst yapı (implantüstü protez ) yapılırken de aynı özenin ve becerinin sürdürülmesi .
• Tedavi başarımızı yüksek tutan temel kriterlerimizdir.

İmplant Pahalı bir tedavimidir?

İmplant uygulamalar ıbir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin dişhekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama da gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

Operasyon sırasında ve sonrasındabir rahatsızlığım olacak mı?

Operasyon lokalanestezi ve sedasyon ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir.Operasyondan sonra herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şiş olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.

Yerleştirme operasyonu ve protezin tamamlanması ne kadar sürer?

Cerrahinin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 3-6 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.

Çağdaş diş hekimliğinin bütün olanaklarının kullanıldığı bu protezler birer mühendislik harikasıdır.

Merhaba. WhatsApp Destek Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
WhatsApp Destek Hattı